info@taheritrade.ir
08632264444- 09226252636

آشپزخانه کثیف چیست؟ مزایای آشپزخانه کثیف در دنیای مدرن!

مد و معماری - 28 شهریور 1399

شاید در ابتدا با شنیدن نام آشپزخانه کثیف به فکر تمیزی و کثیفی بیفتید که حس بدی به شما دست بدهد ولی ما در اینجا می خواهیم بگوییم ک باید حس شما برعکس باشد!!

هر کثیفی به معنا و مفهوم به هم ریختگی و نامنظمی نمی باشد و در مفهوم آشپزخانه این موضوع کاملا صدق می کند، حال می خواهیم سوالی که در ذهن شما در مورد این موضوع بوجود آمده است پاسخ دهیم.

آشپزخانه کثیف چیست؟!!

آشپزخانه کثیف که اصطلاح استفاده شده برای آشپزخانه مخفی یا همان مطبخ می باشد در واقع به جا یا مکانی می گویند که اکثر فعالیت های آشپزی و کارهای مربوط به دور از چشم افراد و مهمانان در آن انجام می شود.

 آشپزخانه کثیف را آشپزخانه گرم نیز می نامند که با عملکردی متفاوت از آشپزخانه سرد، برای پخت و پز غذاهای سرخ کردنی و بو دار بسیار کاربردی می باشد.

در این فضا تجهیزات کامل برای پخت و پز و شستشوی راحت وجود دارد، وجود آشپزخانه گرم باعث می شود هیچ بی نظمی و کثیفی در فضای قابل دید آشپزخانه صورت نگیرد و هیچ بوی نا مطبوع و دودی در فضا پخش نشود.

تفاوت آشپزخانه کثیف و اصلی

تفاوت های جزیی و مختصر بسیار زیادی بیان این دو آشپزخانه می باشد ولی ما در اینجا سعی به معرفی و بررسی مهمترین و کلی ترین این تفاوت ها می باشیم.

معمولا داخل آشپزخانه کثیف کابینت و سینک ها بسیار ساده تر می باشند و همچنین وسیله هایی همچ.ن ماشین ظرفشویی و یخچال فریزر برای نگهداری مواد غذایی فصلی داخل این قسمت قرار می گیرند.

اما در آشپزخانه اصلی یا تمیز اصل قضیه کمی متفاوت است و معمولا درون آن کابینت های زیباتر، شیک تر و مدرن تر استفاده می شود و وسیله های همچون گاز رو میزی و فر توکار درون این آشپزخانه قرار می گیرند.

بیشتر بخوانیم: انواع هود آشپزخانه که برای انتخاب بهتر باید آنها را بشناسیم؟!

چرا آشپزخانه کثیف به وجود آمد؟ 

در زمان های بسیار قدیم مطبخ ها روایج بسیار بالایی داشت و تقریبا همه خانه ها دارای آشپزخانه کثیف و مطبخ بودند اما با گذشت زمان و گسترش طراحی های جدید این آشپزخانه ها حذف شدند.

اما در دنیای مدرن امروزی به اشتباه بودن این موضوع پی بردند و دلایل زیادی وجود داشت که این آشپزخانه ها بتوانند جایگاه قبلی خود را باز پس بگیرند که با هم تعدادی از آنها را برمیشماریم:

 جلوگیری از دود و بوی نا مطبوع

شاید برای شما هم پیش آمده باشد، برای مهمانی به جایی رفتید به محض ورود اولین چیزی که احساس می کنید بوی نا مطبوعی است که از طبخ غذا در کل فضای خانه پیچیده است.

با وجود تکنولوژی های جدید از جمله هود های پیشرفته باز هم طبخ غذا در آشپزخانه و تولید بوی نامطبوع در فضای خانه آزار دهنده است، طبخ غذا در محیط آشپزخانه کثیف از پیچیدن بوی غذا در کل فضای خانه جلوگیری می کند.

راحت شدن آشپزی در حضور میهمان

در آشپزخانه های امروزی که حریم بین پذیرایی و آشپزخانه، یک اپن و یا یک آشپزخانه جزیره ایی می باشد، با حضور مهمان در خانه، کار کردن در آشپزخانه برای کدبانوی خانه بسیار سخت می شود.

به همین خاطر طراحی مطبخ کمک می کند، خانم خانه و یا بقیه بدون مزاحمت به طبغ غذا و انجام فعالیت آشپزی مشغول باشند.

جلوگیری از بی نظمی با آشپزخانه کثیف

به هم ریختگی و بی نظمی در هر فضایی باعث ایجاد انرژی های منفی در فضا می شود، آشپزی و انجام فعالیت باعث بی نظمی و به هم ریختگی زیادی در فضای آشپزخانه می شود.

اگر فضای آشپزخانه کثیف وجود نداشته باشد، به هم ریختگی آشپزخانه می تواند انرژی منفی را به همه فضا و اعضای خانواده منتقل کند.

ایجاد اعتماد به نفس

شاید یک موضوع بسیار رایج برای خانم های خانه دار مخصوصا نو عروسان ایجاد اضظراب در هنگام آشپزی مخصوصا در مقابل میهمانان می باشد.( به خصوصا اگر مهمانان خانواده همسر باشد :) )

مطبخ گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که موقع مهمانی مضطرب می شوند می باشد و با پوشاندن نقص ها و کارهای آماده سازی غذا باعث ایجاد احساس آرامش در فرد می شود.

بهترین مکان آشپزخانه کثیف در منزل

مطبخ یا آشپزخانه کثیف در دارند و در گوشه آشپزخانه اصلی واقع می شوند که یک مکان مناسب برای پخت و پز و انجام کارهای روزانه می باشد.

پلان آشپزخانه کثیف در گذشته در فضای آزاد و یا در گوشه حیاط و یا در زیر پله طراحی می شد و فضایی کاملا جدا از آشپزخانه بود.

اما امروزه پلان آشپزخانه تمیز و کثیف در امتداد و یا در همجواری یکدیگر طراحی می شوند، بهترین مکان آشپزخانه کثیف ،قرار گیری آن در همجواری آشپزخانه و در فضایی در راستای کابینت های آشپزخانه می باشد.

منبع: www.medium.com

خرید تجهیزات آشپزخانه از بازرگانی طاهری

  • آشپزخانه کثیف
  • مطبخ
  • آشپزخانه سرد
نویسنده:

تحویل سریع

پشتیبانی 24 ساعته

پرداخت در محل

ضمانت بازگشت وجه

ضمانت اصل بودن