info@taheritrade.ir
08632264444- 09226252636

چکه کردن شیر آب، بررسی دلایل و علت های اصلی آن!

تعمیرات منزل - 13 مهر 1399

چکه کردن شیر آب ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد از جمله زنگ زدگی، خوردگی واشر، یا جمع شدن مواد معدنی در بدنه شیرآلات که خوشبختانه بسیاری از این مشکلات به راحتی توسط صاحب خانه‌ها قابل حل هستند.

فقط کافیست چند ابزار اولیه و اطلاعات اولیه درباره لوله کشی و نحوه کارکرد شیرآلات داشته باشید. اما این را در نظر داشته باشید اگر از کنار این موضوع بگذرید نه تنها هزینه‌های قبض آبتان بالاتر می‌رود، بلکه موجب هدر رفتن آب نیز می‌شوید.

چکه شیر آب کاملا این قابلیت را دارد که در نقش سوهان روح عمل کند! با این حال چرا اکثر ما برطرف کردن این مشکل را مرتب به تأخیر می‌اندازیم؟ رفع چکه کردن شیر آب اصلا پیچیده نیست و فقط با بررسی چند مورد ساده، به‌ راحتی می‌توان علت را پیدا کرد.

شاید تصور کنید قطرات آبی که از شیرآلات شما خارج می‌شوند نقشی در کم آبی ندارند. اما لازم است بدانید این قطرات به طور متوسط در هر سال بیش از 10000 گالن آب را هدر می‌دهند. اگر بخواهید این میزان را بهتر متوجه شوید باید بدانید چیزی به اندازه پرکردن یک استخر شنا است. 

مواردی که باعث چکه کردن شیر آب می شود؟

چکه شیر آب ممکن است علت های گوناگونی داشته باشد. با توجه به موارد زیر، ابتدا منشا چکه کردن شیر آب را پیدا و با توجه به آن راه حل مناسب را انتخاب کنید.

1. کهنه و پوسیده شدن واشر

این مساله یکی از معمول‌ترین مشکلاتیست که منجر به چکه کردن شیر آب می‌شود. هر بار که آب را باز و بسته می‌کنید، واشر به روی Valve seat فشره می‌شود.

بنابراین طبیعیست که به مرور زمان پوسیده یا کهنه شود که نتیجه آن چکه کردن شیر آب خواهد بود. معمولا برطرف کردن این مشکل بسیار ساده است و فقط کافیست واشر جدید را جایگزین کنید. این مشکل معمولا در شیرآلات فشاری رخ می‌دهد.

بیشتر بدانیم: تعمیر شیرآلات و نحوه انجام آن در منزل و بررسی رایج ترین مشکلات آنها!

2. اختلال در حلقه چنبری

از یک پیچ ساقه‌ای برای نگه داشتن دستگیره‌ شیرآلات در جای خود استفاده می‌شود. این پیچ به یک دیسک متصل است که با نام حلقه چنبره (O-Ring) شناخته شده است.

این یکی از جاهاییست که مشکل چکه کردن آب از آن شروع می‌شود. این حلقه ممکن است به مرور زمان و با استفاده مکرر آسیب دیده یا شل شود که در نهایت منجر به چکه کردن شیر آب می‌شود.

اگر مشکل حلقه قابل تعمیر بود می‌توانید آن را تعمیر کرده و سر جای خود قرار دهید در غیر این صورت باید یک حلقه چنبری نو خریده و جایگزین کنید.

3. از بین رفتن دریچه بین دستگیره شیر و دهانه شیر

والو ست یک وسیله حلقه‌ای شکل است که بین دستگیره شیر و دهانه شیر قرار می‌گیرد و در حقیقت موجب باز و بسته شدن آب می‌شود.

انباشت رسوبات آب ممکن است به مرور زمان موجب شود این حلقه پوسیده شود و این دریچه برای عبور آب نیمه باز بماند. بنابراین شیرآلات شروع به چکه کردن می‌کنند. بنابراین لازم است که هرزگاهی نسبت به تمیزکردن این وسیله اقدام کنید تا پوسیده نشود و با این مشکل برخورد نکنید.

4. نصب نادرست و اشتباه شیر

گاهی ممکن است پس از تعویض واشر ببینید همچنان مشکل چکه کردن آب ادامه دارد، دلیل این مساله ممکن است نصب نادرست واشر یا بزرگتر بودن سایز آن باشد.

بسیار مهم است که واشری که تهیه می‌کنید کاملا اندازه باشد در غیر اینصورت به نظر می‌رسد اصلا واشری در شیرآلات وجود ندارد و آب حتی بیش از پیش هدر برود. شاید لازم باشد در چنین مواقعی از افراد خبره در زمینه نصب و تعمیر شیرآلات خانگی کمک بگیرید.

برای تعمیر چکه کردن شیر خودمان وارد عمل شویم؟

احتمالا شما هم در اطرافتان دوست یا فامیلی دارید که به تعمیر اشیاء منزل علاقه خاصی دارد! هرگاه جسمی خراب می شود، آن‌ها اولین شخصی هستند که شروع به بررسی مشکل و حل آن می کنند.

طبیعی است که برای یادگیری حل مشکل باید چند بار نیز مرتکب اشتباه شد تا دیگر برای حل مسائل کوچکی از قبیل چکه شیر آب نیازی به تعمیرکار نباشد.

البته منظور ما این نیست که هرگز از کمک تعمیرکاران معتبر استفاده نکنید. هدف ما تنها آموزش مواردی است که عیب‌یابی ساده‌ای دارد و به راحتی می‌توان مشکل را برطرف کرد، به این ترتیب برای تعمیرات ساده دیگر نیازی نیست هزینه و زمانتان گرفته شود و کارهای هماهنگی با تعمیرکار را انجام دهید.

منبع: www.popularmechanics.com

خرید شیرآلات با کیفیت جهانی از بازرگانی طاهری

  • چکه کردن
  • چکه کردن شیرآلات
  • خرابی شیر
نویسنده:

تحویل سریع

پشتیبانی 24 ساعته

پرداخت در محل

ضمانت بازگشت وجه

ضمانت اصل بودن